Lütfen Bekleyiniz.
Samet Erdem
Samet Erdem
Blog

Zaman Tüneli

Blog

Seo Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

"Seo nedir?" ve "Seo ne işe yarar?" soruların cevaplarını vermeye çalışacağım umarım faydalı bulursunuz.

SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Kısacası SEO olarak yazılan kelime İngilizce olarak "Search Engine Optimization" kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe olarak ise "Arama Motoru Optimizasyonu" dur. İnternet sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması ve hedef kitlenizin siteye giriş potansiyelini arttırmaya yönelik sitenize yapılan çalışmaların tümüne SEO diyebiliriz. Örneğin; "Tekirdağ Web Tasarım" kelimesinde arama yapan ve site yaptırmak isteyen müşteri kitlesini bu kelimeler arandığında google'da ilk sıralarda yer alarak kendi internet sitenize yönlendirebilirsiniz.

Seo çalışmaları web site içerisinde yapılan seo ve site dışı yapılan seo olarak iki farklı grupta ele alabiliriz.

Site İçi Seo

Kısaca değinmek gerekirse internet sitenizin kodlarını değiştirerek yapılan seo çalışmalarıdır. Google'ı ele alacak olursak en çok dikkat ettiği şeylerin başında <h> etiketleri, site içi ve site dışına çıkan bağlantılar, internet sitenizin kodlama yapısı, hedef kelimenizin sitenizin içinde bulunan metinlerdeki kullanım oranı, ziyaretçilerinizin sayfanızdan çıkma oranı gibi birçok özellik sayabiliriz. Site içi seo çalışması sitenizin kodlarından tutun içeriklerinize kadar site içinde yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

Site Dışı Seo

Site içi seo istediğiniz kadar mükemmel olsun dışarıdan referans olarak link almadıkça tam anlamıyla seo çalışması yapmış sayılmazsınız. Yine kısaca anlatmak gerekirse internet sitenizin diğer web sitelerinden tavsiye edilmesi, referans gösterilmesi, yönlendirilmesini sağlayan bağlantılar almanızdır. Burda dikkat edilmesi gereken nokta sitenize gönderilen linklerin nereden geldiğide etkili bir faktördür. Örnek vermek gerekirse porno içerikli bir siteden internet sitenize link gönderimi yapılmış ise bu sitenize yaptırdığınız SEO çalışmasını kesinlikle olumsuz etkileyecektir.

Dipnot: kısa bir süre sonra www.sameterdem.com.tr adresim için "Tekirdağ Web Tasarım" kelimesinde bir seo çalışması yaparak bu çalışmaları bloğum üzerinden sizlerle paylaşacağım.